Asistenti: Dejan Dimitrievic i Zoran Bojaninov (site od Skopje)
Strelec: Dimitrovski vo 64 minuta za Pelister
Zolti kartoni: D. Ristevski, Dragarski, Kitanovski (Pelister), Feferi (Rufeja)

Pelister:

Nikov, Kitanovski, Dragarski, Salevski, Milenkovski, S. Maglovski, Anastasov (od 81m. T. Maglovski), Talevski (od 52m. D. Ristevski), Lazarevski, Markovski, Pavlovic (od 59m. Dimitrovski)

Rufeja:

Miftari, Nafija, Alija (od 60m. Memedi), Muhai, Memeti (od 70m. Nebi), Alili, Kalaba, Suliman, Bejtulai, Arifi (od 60m. Feferi), Bedzeti

Vo tvrd i takticki natprevar pod Tumbe kafe, Pelister go skrsi otporot na zilavata Rufeja i se doblizi do liderot Drita. Mecot pocna podocna, zaradi 15 minutno docnewe od gostinskiot tabor. Hermeticki zatvorenata Rufeja dolgo vreme uspesno se branese i go pravese domakinot nervozen. So 9 fudbaleri zad linijata na topkata, Rufeja go limitira Pelister samo na 2-3 sansi do odmorot. Najzrelata ja imase zasiluvanjeto Igor Pavlovic koj vo 29 minuta zapreti kon golot na Miftari. Se obide i Anastasov nekolku minuti podocna no negoviot udar od rabot na kazneniot prostor za malku bese neprecizen.
Po odmorot Dimce Ristevski go zameni kapitenot Talevski, a Pelister dodade poveke rizik vo igrata. Igor Pavlovic vo 53 minuta od samo nekolku metri propusti kolosalna sansa da go otvori zidot pred gostinskiot golman. Vednas potoa Sekulovski go zameni so Dimitrovski, a ovaj od prviot kontakt so topkata ja pogodi celta. Se igrase 64 minuta koga Saso Lazarevski izvede korner, a Dimitrovski so svojot specijalitet udarot so glava, go nadskoka Muhai i ja pogodi mrezata na Miftari. Uste eden vazen gol vo kolekcijata od nad 100 gola na 35 godisniot Dragan Dimitrovski. Pelister polesno disese, a Rufeja kako da nemase plan B po primen gol. Taka do krajot bitolcani go usporija ritamot i preku Dimitrovski vo 81 minuta prokockaa moznost i za vtor gol. Generalno potesko od predvidenoto, zelenite go odrabotija planiranoto i so 4 proletni boda mu disat vo vrat na liderot Drita.

Vtora fudbalska liga - 18 - kolo

Belasica - Pelister 0:0

Dvata tradicionalni klubovi Belasica i Pelister sega za vtoroligaski bodovi odigraa takticki natprevar vo koj nedostigaa golovi. Pelisterci nastapija bez kaznetiot Dragarski, a Dimitrovski vleta vo prviot tim mesto Igor Pavlovic. Vo prviot del zelenite imaa mnogu poveke od igrata, a Dimitrovski gi imase najzrelite sansi. Duri i vo 44 minuta iskusniot golegeter ja pogodi mrezata po akcijata na Markovski, no sudiite go ponistija zaradi nedozvolena pozicija. Vo vtoriot del Sekulovski go zasili napadot so Pavlovic i Pelister pak imase mnogu poveke od igrata. Pak Dimitrovski i Pavlovic imaa kolosalni sansi, oci v oci so golmanot Kolev no ostana 0:0. Bitolcani silno protestiraa kon skopskiot sudija Stojcevski vo 78 minuta, koga Dimitovski bese soboren vo kazneniot prostor na Belasica, no ne se oglasi svirceto na glavniot sudija. I pokraj dolgata inicjativa, sansite i spornite momenti ostana 0:0 sto e vtoro remi bez golovi na Pelister vo proletniot del od sampionatot. Remito ne gi remeti planovite na pelisterci, tuku jasno pokazuva deka Vtorata liga e teska i nikade na gostuvanjata ne e lesno da se osvojat bodovi. So ovie dva zagubeni boda Pelister padna na 4 mesto so 32 boda, sega dva pomalku od noviot lider Miravci. Narednite testovi na ekipata na Sekulovski ovaa nedela se Tikves vo Bitola i gostuvanje vo Kocani kaj noviot vtoroligas Osogovo. Od ishodot na ovie dva meca zavisi vo mnogu nesta dali bitolskiot tim ke se odlepi vo centralnata faza na sampionatot na Vtorata liga.

Vtora fudbalska liga - 16 - kolo

Korab - Pelister 0:0

Na otvoranjeto na proletniot del od sampionatot na Vtorata liga, Pelister remizirase vo Debar protiv domasniot Korab vo tvrd, izednacen i polemicen natprevar. Iako dobro go podgotvuvaa natprevarot, zelenite naidoa na mnogu los teren, silno motiviran protivnik i ne bas najfudbalska atmosfera. Pritisocite od domasnite navivaci pocnaa uste pred mecot, a zavrsija po nego koga debarci gi iskrsija skoro pa site prozorci od bitolskiot avtobus. Ogromni propusti vo organizacijata, postapki za sekoja osuda i sceni koi se nadevame nema da se povtorat. Vo natprevarot, Pelister pocna ofanzivno so timot koj odigra pet prestizni kontrolni mecevi so prvoligaski protivnici. Pavlovic i Markovski vo napadot maka macea da stignat do upotreblivi topki, a imaa golemi grizi i okolu losiot teren natopen so dozd i sneg i silno osteten od prodolzenata zima. I Korab preku Dehari se zakani, no Trajce Nikov bese vnimatelen na golot. Se igrase korektno, bez namerni grubosti i bez mnogu zreli sansi, a od bitolskiot tabor so zolti kartoni se vratija Lazarevski i Salevski. Pelister so remito ostana na delbata od vtoroto do cetvrtoto mesto so 29 boda, a liderot Drita so pobedata nad Vlazerimi se zacvrsti na vrvot so 32 boda. Vo narednoto vonredno 16 kolo pod Tumbe kafe, Pelister ja docekuva ekipata na Rufeja. Ubava moznost za premierna pobeda na domasen teren, a mozebi i liderstvo vo zavisnost od ishodot na ostanatite direktni konkurenti.