30. 4. 2012.

Anastasov ja doblizi Prvata liga

Vtora fudbalska liga - 25 - kolo

Makedonija G.P. - Pelister 0:1 (0:1)

Na najvaniot natprevar vo polusezonata, fudbalerite na Pelister go polozija ispitot i zabelezaa poln pogodok na gostuvanjeto kaj Makedonija G.P. koja e vo izvoreden ritam na pobedi. Sepak izbranicite na Marjan Sekulovski po vtor pat ovaa sezona go sovladaa timot na Makedonija G.P. i po remito na Drita so Rufeja izbija na vrvot na tabelata. Sekulovski se opredeli za zatvorena varijanta so Toni Maglovski vo sredniot red i Dragan Dimitrovski od prvata minuta vo spicot na napadot. Domakinite bea podobar protivnik vo prviot del i imaa 2-3 sansi za otvoranje na rezultatot. Salevski izvadi od gol-linijata po udarot na Gudzufi, a vo 23 minuta Cvetkovic postigna gol od nedozvolena pozicija. Vo finisot na prvoto poluvreme Blagojce Markovski ja imase najzrelata sansa za gostite, no od samo 6-7 metri biese visoko nad golot. Vo vtoroto poluvreme odbranata na bitolcani odolevase bez problemi polovina cas. No od 70 minuta skopjani pak nametnaa inicijativa i imaa nekolku golemi sansi preku Fuga i Cvetkovic. No eden kontranapad vo 90 minuta donese sedma gostinska pobeda za zelenite ovaa prolet. Povlece Filip Milenkovski po levata strana, svrti vo sredinata za Anastasov, koj od nekolku metri ja pogodi mrezata na Kosturanov vo prviot kontakt so topkata. Pelister odolea na napadite na Makedonija G.P. i donese cel plen od ova nezgodno gostuvanje. Na pet kola do krajot prednosta e 6 boda vo odnos na tretoplasiranite Miravci i Skopje. Vo narednoto kolo pod Tumbe kafe gostuva Ohrid Lote.