Pelister - Napredok 2:1 (2:1)

Gradski stadion „Biljanini izvori„ - Ohrid
Glaven sudija: Tode Blazevski
Asistenti: Zoranco Ilievski i Pande Atanasov (site od Bitola)
Strelci: Talevski vo 12 od penal i 41 minuta za Pelister, a Stepanovski vo 42 minuta za Napredok
Zolti kartoni: Kitanovski (Pelister), Drobarov i Siljanovski (Napredok)

Pelister:

Nikov, Kitanovski, Dragarski, Salevski, K.Ristevski, S.Maglovski, Anastasov, Talevski, Milenkovski, B.Markovski, Pavlovic
Uate igraa: D.Ristevski, Dimitrovski, Altiparmakovski, Velevski, Mustafov, Kotevski, T.Maglovski, Ivanovic, Pitoska, Gonovski, Micevski, Stankovski

Napredok:

Pasovski, Najdoski, Stepanovski, Nikanceski, Drobarov, Trpenoski, Nebiu, R.Markovski, Glavevski, Vrencoski, Kostencoski
Uste igraa: Zerdeski, Lazarevski, Siljanovski, Zekiri, Mihajlovski

Devet dena od poseldniot kontrolen mec so Bregalnica vo Dojran, fudbalerite na Pelister im se vratija na test mecevite i polozija vo celost protiv uste eden prvoligas. Vo duelot so Napredok ne samo sto ne se pocuvstvuva razlikata vo kategorija, tuku Pelister vo golem del od mecot licese na tim od povisoka kategorija. Vo prvite 12 minuti Pelister imase tri golemi sansi, glavno preku Blagojce Markovski.
Vo tretata Drobarov go srusi bitolskiot napagac, koga ovaj izleze sam pred Pasovski. Sudijata Tode Blazevski pokaza na belata tocka, a Igor Talevski bez problem go matirase Goran Pasovski. Pelisterci igraa poletno, sozdavaa mnogu sansi zad grbot na odbranata na nebesko sinite od Kicevo. Najubavata akcija vo mecot se sluci vo 41 minuta koga Kitanovski dodade do Pavlovic, ovoj zad odbranata na Napredok go proigra Talevski, a kapitenot na bitolcani majstorski go lobuvase golmanot Pasovski. I koga se blizese krajot na prviot del, edinstvenata zakana na prvoligasot donese vtora najstroga kazna. Kirce Ristevski napravi prekrsok na samo nekolku metri od Nikov vrz Stepanovski i po vtor pat Blazevski pokaza na belata tocka. Kire Stepanovski biese centralno i namali na 2:1.Vtoriot del donese serija na zameni, namaleno tempo i mal broj na zreli sansi. Pelister ne realizira nekolku kontranapadi vo situacija tri na tri i dva na dva. Napredok vo 76 minuta preku Stepanovski od sloboden udar mu se zakani na bitolskiot golman D. Ristevski. Vo 83 minuta mladiot bitolskiot golman so izvoredna parada i so pomos na preckata spreci izramnuvanje. Sepak vo padot D. Ristevski se povredi na desniot direk i itno bese prenesen vo klinickiot centar vo Ohrid. Po 13 minuten prekin i strav vo redovite na Pelister, mecot prodolzi i vtoroligasot bez problemi go socuva vodstvoto od 2:1. Podocna bese konstantirano deka D. Ristevski ima samo posekotina na kolenicata i isklucena e moznosta za fraktura. Taka timot na Marjan Sekulovski ja zabeleza i vtorata pobeda vo tretiot kontrolen mec vo predsezonata.