Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 2 kolo

Stadion pod Tumbe kafe - Bitola. Gledaci: 1.000
Glaven sudija: Petar Mantev
Asistenti: Toni Danailov i Ilija Gonev (site od Negotino)
Delegat: Dimce Popovski (Ohrid)
Strelci: Iliev vo 71 minuta za Pelister i Milenkovski (avtogol) vo 30 minuta za Teteks
Zolti kartoni: Bradonjic, Micevski (Pelister)
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Petrovski, Petkovski, Cvetkovski, Micevski, Milenkovski, Bradonjic, Veljanovski, Talevski (od 67m. Lazarevski), Angelovski (od 46m. B. Ristevski), Brnjarcevski (od 46m. Kelesovski ), Iliev.

Teteks:

Mar.Jovanovski, Naumoski, Ristov, Miskovski, Simovski (od 75m. Radonjic),Zaharievski, Peev (od 65m. Ristovski), Mir.Jovanovski (od 80m. Savevski), D.Ristevski, Gligorovski, Stojanovski.

Igrac na natprevarot:
Ilce Petrovski (Pelister)

Iako zapocna bledo i bez maksimalen angazman duelot na Pelister i Teteks donese odlicno nadigruvanje so mnogu sansi i dva gola. Toploto vreme ne dozvoli mecot na Pelister i Teteks da zapocne so visoko tempo, pa se cekase duri 17 minuti na prviot udar vo ramkata na golot. Vo takva igra na sredinata na terenot, gostite mnogu podobro se snajdoa i pocesto ja imaa topkata vo svolte noze. Bitolcani vo nedostig na kreacija cesto se resavaa na igra so dolgi topki kon Iliev i Talevski, koj dejstvuvase vednas zad nego kako poluspic. Otkako Cvetkovski i Iliev ne ja realiziraa prvata sansa po prviot korner na bitolcani, sledese kaznata. Prvoto ime vo gostinskiot tabor Dimce Ristevski se probi po levata strana i mu servirase idealna sansa na Aleksandar Stojanovski, pred koj mladiot Milenkovski vo obid da rascisti od samo 2-3 metri ja vturna topkata vo sopstvenata mreza. Zelenite ostanaa bez reakcija i duri rizikuvaa da primat vtor gol. Domasniot golman Ilce Petrovski pred odmorot go spasi Pelister po udarot so glava na strelecot Stojanovski. Se na se bledo prvo poluvreme, vo koe gostite od Tetovo vlegoa podobro i pomudro go administriraa zasluzenoto vodstvo. Na pocetokot na vtoriot del Naum Ljamcevski napravi dvojna zamena i so vleguvanjeto na Ristevski i Kelesovski pelisterci malku gi povrzaa svolte redovi i podolgo vreme minuvaa vo protivnickoto pole. No tetovci pak gi imaa pozrelite sannsi. Najnapred Gligorovski loso ja zafati topkata so glava, a vo 64 minuti Teteks propusti sansa da go zadade zavrsniot udar. Peev i Gligorovski mu serviraa idelana sansa na D.Ristevski, no bitolcanecot vo gostinskiot tim od neposredna blizina ja pogodi stativata. Samo 7 minuti podocna sledese kaznata. Po dodavanjeto na Veljanovski stipjanecot Iliev so volej so desnata noga donese izramnuvanje. Vtoriot gol na sredbata go napravi finisot podinamicen i gi natera dvete ekipi da igraat na pobeda. Vo 74 minuta Stojanovski nesakajki vo obid da centrira od desnata strana ja pogodi preckata. Samo minuta podocna istiot fudbaler imase poveke od stopostotna sansa, no od samo 7-8 metri biese za malku kraj direkot. Vo sudiskoto nadopolnuvanje dvete ekipi imaa zreli sansi. Domasniot tim go spasi golmanot Ilce Petrovski koj so dve paradi go odrza remito.

Reakcii po natprevarot:

Naum Ljamcevski
(trener na FK Pelister)

Isklicitelno tezok natprevar po mnogu sparno vreme. Teteks koj e vo polna forma se prestavi vo odlicno izdanie i ni kreirase mnogu problemi. Vo vtoriot del nasata ekipa reagirase i odigra poagresivno i mislam deka go zasluzivme toj bod protiv mnogu opasnata ekipa na Teteks. Se nadevam deka poleka ovaa ekipa ke go dostigne svoeto najvisoko nivo i za nekoja nedela ke go vidime minatogodisniot Pelister.

Toni Jakimovski
(trener na FK Teteks)

Cestitki za dvete ekipi koi odigraa odlicen mec po teski uslovi. Steta sto ne iskoristivme edna od mnogubrojnite sansi i ne pobedivme. Mislam deka imavme poveke zreli sansi i dominacija na sredinata na terenot, no Pelister e iskusna ekipa koja znaese da ne kazni i izramni. Odlicna organizacija na mecot i mnogu uspeh za dvete ekipi vo prodolzenieto od sezonata.

Odbranata bez mladinskite reprezentativci

Vo i taka izmenetata odbrana na Pelister po prodazbata na Gancev i Ristevski dopolnitelno nedostigaa dvata mladinski reprezentativci. Vladica Brdarovski koj e del od selekcijata pod 21 godina i Kristijan Dragarski vo selekcijata do 19 godini ne mozea da se stavat na raspolaganje na bitolskiot strucen stab. Ako minatata sezona retko koj pogoduvase pod Tumbe kafe, ovaa sezona Pelister ne moze da se pofali so dobra posledna linija.

Primen gol po osum meca

Sest sredbi od prvenstvoto i dve od Kupot Pelister bese bez primen gol na domasen teren. Po blizu 800 minuti konecno se tresese mrezata na golmanot na Pelister. Posleden pat toa mu trgna od noga na Nikolce Markovski od Sileks vo sredinata na dekemvri minatata godina, a sega po akcijata na D.Ristevski mladiot Filip Milenkovski po skoro osum meseci ja zatrese mrezata na Pelister srede Bitola.