Gradski stadion vo Tetovo. Gledaci: 1.500
Asistenti: Zoran Stefanov i Goce Nedev (Kavadarci)
Strelci: Gudzufi vo 18 i Jancevski vo 50 minuta za Renova

Elezi, Stojanov, Statovci, Gasi, Stepanovski, Emini (od 86m. Mickov), F.Nuhiu, Gafuri, Bajrami (od 83m. Ademi), Jancevski, Fetai (od 40m. Ismaili)

Pelister:

Angelkovski, Petkovski, Cvetkovski, Dragarski, Panovski, Bradonjic (od 72m. P.Ljamcevski), Angelevski (od 57m. Kelesovski), A.Veljanovski, Iliev (od 46m. Talevski), Brnjarcevski, Brdarovski.

Igrac na natprevarot: Fixnik Nuhiu (Renova)

Protiv najteskiot mozen protivnik fudbalerite na Pelister novoto 20 prvenstvo na Makedonija vo fudbal go pocnaa so poraz. Poraz koj stigna na rutinski nacin po 90 minuti vo koi “gipsarite” bea daleku podobar protivnik i se cini ne se ni ispotija do kraj za prvata pobeda. Po 10 minuti ispituvanje na silite od prvata poseriozna sansa izbranicite na Nedzat Sabani povedoa. Po akcijata na kapitenot Emini, ubavo se pridodade od vtor plan Blerim Gudzufi i so desnata noga go matirase debitantot na golot na bitolcani Angelkovski. I taka skromniot vlez vo mecot, po primeniot gol gi napravi gostite nervozni i nekonkretni vo organizacijata na igrata. Do odmorot samo po nekoja obostrana polusansa so Jancevski kaj Renova i Angelevski i Iliev kaj Pelister vo glavna uloga. So 1:0 se otide na odmor, no ne se cekase brzo na vtoriot gol. Po samo 5 minuti igra vo prodolzenieto Gasi ubavo centrirase, a Boban Jancevski visoko skokna i dominantno ja zakova topkata zad grbot na Angelkovski. So vtoriot primen gol pelisterci nemaa potreba da igraat pretpazlivo i Naum Ljamcevski izvrsi tri zameni vo interval od 55 do 65 minuta. Vo igra vlegoa Talevski, Petar Ljamcevski i Kelesovski. Tokmu rezervistot Igor Talevski ja imase najzrelata sansa za bitolcani vo 71 minuta. Toj izbi sam pred domasniot golman, no biese visoko nad negoviot gol i propadna moznosta za vrakanje vo natprevarot. Po minatogodisnite dva porazi na gradskiot stadion vo Tetovo i ovaa godina Pelister ostana so prazni race, koga mu gostuva na Renova. Vo korekten mec sudijata Zoran Boskov od Negotino dodeli samo eden zolt karton za Lazar Iliev od Pelister. Vo narednoto 2 kolo Pelister vo prviot domasen mec igra so Teteks vo ponedelnik na 9 avgust od 17 casot. Pricinata za dvodnevnoto pomestuvanje na mecot e evropskiot natprevar na tetovci so Elfsborg vo Skopje vo cetvrtok na 5 avgust.