Novaci - Pelister 1:2 (1:2)

0:1 T.Veljanovski (7 minuta)
0:2 M.Altiparmakovski (25 minuta)
1:2 Talevski (penal) (42 minuta)

Vo prviot kontrolen natprevar na domasno tlo, fudbalerite na Pelister vo teski uslovi po vrnezlivo i studeno vreme go sovladaa vtoroligasot Novaci so 2:1, so golovi postignati vo prvoto poluvreme. Vo 7 minuta po kornerot na Aleksandar Veljanovski, stoperot Gancev prefrli na vtorata stativa, kade Toni Veljanovski od pet metri so noga go otvori rezultatot.
Vo centralnata faza od poluvremeto Marjan Altiparmakovski mina eden od protivnickite defanzivci i koga izleze pred golmanot go matirase za 2:0. Novaci ublazi vo poslednite minuti od prviot del, koga po penalot koj go skrivi mladiot golman Ristevski, iskusniot Igor Talevski od najstroga kazna gi postavi finalnite 2:1. Ritamot na sredbata vo teski uslovi drasticno padna vo prodolzenieto, a i mnogubrojnite zameni ne dozvoluvaa napadi vo kontinuitet. Taka noviot strucen stab Sterjovski – Sterjov so pobeda pocna od klupata na Pelister, no i Novaci ne razocara. Glaven rival na dvete ekipi bese kalliviot teren, po koj ne bese lesno da se razvie igra.