Pelister 2008 - MRK Vardar 35:31 (11:13)

Sudii: Vasil Cavdarov (Bogdanci)
Zoran Naumovski (Skopje)
Delegat: Dragan Nacevski (Skopje)

Pelister 2008:

Toskovski (3 odbrani), N.Gorgievski (8 odbrani), Z.Dimitrovski 6, Nikolovski 3, Zarkov 2, Jankulovski 3, T.Gorgievski 2, Atanasovski, V.Dimitrovski, Vezenkovski 9, Uncevski 1, L. Popov 7, Trajkovski, Mitrevski 2

Sedmerci: 7/6
Isklucuvanja: 14 minuti

MRK Vardar:

Paunkov (7 odbrani), Trajkovski (10 odbrani), Ojlevski 9, Karaivanov 1, Andonovski 2, Blazevski 2, Ignov 1, A.Popov 7, Manevski, Velkovski, Janev 1, Ordev, A.Gorgievski, Angelovski 8

Isklucuvanja: 4 minuti

Derbito od 4 kolo na VIP Super ligata megu Pelister 2008 i mladata ekipa na MRK Vardar gi ispolni ocekuvanjata i dramaticno do samiot kraj traese nadigruvanjeto. Zelenite podobro go pocnaa mecot i so dvata vrzani gola na Vezenkovski povedoa so 5:3 vo 10 minuta. Sledese reakcijata na gostite i po odbranite na Trajkovski i kontranapadot na Ojlevski vo 24 minuta, crveno-crnite vidno se odlepija (8:11). Sepak Zarkov i Dimitrovski do odmorot ja namalija razlikata na 11:13. Vtoriot del donese poinakva slika. Stefanovski kako i protiv Tikves Vinarska vizba ja organizira odbranata, go postavi na golot Nikolce Gorgievski i ovoj so nekolku odbrani vo serija go donese presvrtot. Laze Popov i Vezenkovski postignaa cetiri neodgovoreni gola i Pelister 2008 prv pat povede vo vtoriot del (21:19). Od toj moment razlikata samo rastese, a gostite ostanaa bez odgovor vo napadot. Koga vo 55 minuta Zarkov go postigna svojot vtor gol, na semaforot stoese 32:26 i odluka okolu pouspesniot vo mecot. Vo domasnata ekipa se izdvoi Vezenkovski so 9 i Popov so 7 gola, kako i Zlatko Dimitrovski koj postigna 6. Kaj gostite Ojlevski bese neresliva enigma za zelenite i 9 pati se zapisa vo strelcite. So tri domasni pobedi i spored planot, Pelister 2008 v sabota mu gostuva na komsijata Zlaten dab Prilep vo pelagoniskoto derbi.